C H Ó R  "S O L I  D E O"

nasza strona www.pryczkowski.pl/solideo

Idea powstania chóru w naszej parafii zrodziła się podczas wizyt duszpasterskich zimą 2001 roku. Wielu parafian sygnalizowało wtedy potrzebę utworzenia chóru, ale najbardziej oczekiwali jej przyszli jego członkowie. Jesienią tego samego roku rozpoczęliśmy próby pod kierunkiem naszego organisty pana Waldemara Bączyka. Chór liczył wówczas 28 osób (12 sopranów, 8 altów, 5 tenorów i 3 basy). Po raz pierwszy zaśpiewaliśmy na Mszy Św. 3 grudnia 2001 roku.

Priorytetem naszego chóru jest oprawa Mszy Św. w naszej parafii. Bierzemy udział w ważnych uroczystościach parafialnych. Najczęściej można nas usłyszeć na Mszach Św. o godz. 12:00, a w okresie Bożego Narodzenia dajemy mały koncert kolęd. O ile jest to możliwe, promujemy się też poza naszą parafią. Śpiewaliśmy w parafii Św. Jacka w Straszynie, parafii św. Floriana w Kolbudach, parafii Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku Wrzeszczu oraz w parafii Błogosławionego Michała Kozala w Pruszczu Gdańskim. Wzięliśmy dwukrotnie udział w Przeglądzie Dorobku Kulturalnego Powiatu Gdańskiego „Cudze chwalicie - swego nie znacie” (2003 r. i 2004 r.). W listopadzie 2005r. uczestniczyliśmy w koncercie „Listopadowe śpiewanie” organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Pruszcza Gdańskiego i Okolicznych Gmin w parafii Błogosławionego Michała Kozala w Pruszczu Gdańskim. Mieliśmy też okazję śpiewać podczas mszy radiowej dla ludzi morza w Kościele p. w. Św. Elżbiety w Gdańsku. W październiku 2005 r roku pojechaliśmy z pielgrzymką do Częstochowy. Tam zaśpiewaliśmy podczas Apelu Jasnogórskiego. To było dla nas wielkie przeżycie. Pan Waldemar zaśpiewał psalm, a nasz proboszcz przeczytał ewangelię podczas Mszy Św. porannej. Zaśpiewaliśmy też w rodzinnej parafii naszej patronki Św. Faustyny w Świniach Warckich w Sanktuarium Urodzin Chrztu Św. Siostry Faustyny. Mamy na swoim koncie bogaty repertuar. Jego część – kolędy i pastorałki można usłyszeć na nagranej w listopadzie 2004 r. płycie zatytułowanej „ Zjawiło się nam...” (do nabycia u członków chóru w cenie 10 zł).

Na próbach spotykamy się w każdy poniedziałek o godz. 19:00, w kaplicy przy ulicy Św. Faustyny w Rotmance. Próby trwają około półtorej godziny. Panuje na nich bardzo wesoła i rodzinna atmosfera. Kiedy panowie próbują - panie w tym czasie plotkują. Przez cały okres naszej działalności narodziło się miedzy nami wiele trwałych przyjaźni. Poza tym włączyliśmy się aktywnie w życie naszej parafii. Skład chóru ulegał zmianom. Jedni odchodzili inni przychodzili i liczymy na to, że nadal będą, do czego gorąco zachęcamy. Zapraszamy każdego, kto lubi śpiewać, a resztą zajmie się bardzo cierpliwy pan Waldek. My ze swojej strony obiecujemy wszelką pomoc i zrozumienie. Choć minęło już 5 lat, to nadal uczymy się sztuki śpiewana i popełniamy wiele błędów, ale Pan Bóg nam wybaczy, bo to przecież dla Jego chwały śpiewamy.

Oprócz prób i występów mamy swoje małe uroczystości, które świętujemy w miłej i przyjacielskiej atmosferze. Spotykamy się przy kawie i cieście w imieniny Św. Cecylii, organizujemy spotkania opłatkowe. Pamiętamy o imieninach każdego chórzysty, a szczególnie naszego dyrygenta pana Waldka, na zakończenie sezonu, w czerwcu urządzamy biesiadę przy pieczonych kiełbaskach. Uczestnictwo w chórze daje nam wiele satysfakcji. Całe wakacje tęsknimy do tych naszych poniedziałkowych spotkań.

Skład chóru z 2004 roku

Dyrygent - Waldemar Bączyk

sopran – Gabriela Adamska, Grażyna Makoś Jolanta Papała,
Katarzyna Warpas, Maria Moniewska, Helena Prykaszczyk, Jolanta Podskok, Renata Aleksandrowicz, Jolanta Michalec, Beata Sandak