Zamyślenia nad Ewangelią


 

Niedziela Miłosierdzia Bożego - 1 maja 2011 roku

 

Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: "Pokój wam!" A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: "Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam". Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: "Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane". Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: "Widzieliśmy Pana!" Ale on rzekł do nich: "Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę". A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: "Pokój wam!" Następnie rzekł do Tomasza: "Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym!" Tomasz Mu odpowiedział: "Pan mój i Bóg mój!" Powiedział mu Jezus: "Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli". I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej książce, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego.

J 20,19-31

                                  

            Powyższy fragment Ewangelii opisuje nam ukazanie się Jezusa uczniom w wieczerniku po Zmartwychwstaniu. Pozdrawia ich słowami: „Pokój Wam”, co oznaczało radość, dobroć spełnienie. Zmartwychwstały Jezus daje uczniom władzę odpuszczania grzechów, ustanawiając tym samym sakrament pokuty. W tym sakramencie w pełni ukazał nam miłosierdzie jakim darzy nas Bóg.

            Jednak nasuwa się pytanie do miłosiernego Pana Jezusa, dlaczego na ustanowienie tego sakramentu wybrał tajemnicę swojego Zmartwychwstania? Bo dopiero przez swoje Zmartwychwstanie Pan Jezus prawdziwie wysłużył nam to Boże Miłosierdzie, które kapłan ogłasza w słowach rozgrzeszenia: „Bóg, Ojciec Miłosierdzia który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów niech ci udzieli przebaczenia i pokoju…”

Katarzyna

PowrótDo góryHistoria<< PoprzednieNastępne >>