UROCZYSTOŚĆ ŚW. FAUSTYNY KOWALSKIEJ

ODPUST PARAFIALNY

5 października 2008r.

Ponieważ był to dzień Przygotowania, aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała.  Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani.  Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni,  tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda.  Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kość jego nie będzie złamana.  I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebili.

/J 19, 31-37/

„Jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok, i natychmiast wypłynęła krew
i woda”... Symbolika Kościoła upatruje w opisie Janowym aluzję do porządku sakramentalnego: z przebitego boku Jezusa płyną szerokim strumieniem źródła łaski. Cios żołnierza, który miał stwierdzić ponad wszelką wątpliwość fakt śmierci Jezusa,
w rzeczywistości otworzył i obwieścił światu źródło łask dostępne dla każdego wierzącego. Stwierdza to naoczny świadek, który „widział” i składa „prawdziwe świadectwo”. Ewangelista Jan chce ukazać, jaka winna być droga tych, którzy „nie widzieli”, a spoglądają tęsknie ku Chrystusowi: droga wiary, otwierającej dostęp do źródła tryskającego z boku Jezusa.

W tym wyjątkowym dniu  parafialnego odpustu, podziękujmy naszemu Panu
i Zbawcy za Jego śmierć na krzyżu, za dzieło odkupienia człowieka. Razem ze św. Janem dawajmy świadectwo prawdy i stawajmy się uczniami Chrystusa. Czy stać nas na to?...

Ks. A.