XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 09.10.2016

Przebicie boku Chrystusa

Ponieważ był to dzień Przygotowania, aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat, ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem, Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: «Kości Jego nie będą łamane». I znowu na innym miejscu mówi Pismo: «Będą patrzeć na Tego, którego przebodli».

J 19, 31-37

Bóg w swoim nieskończonym miłosierdziu zaplanował szansę zbawienia dla każdego człowieka. W tym celu nie oszczędził nawet jednorodzonego Syna i dozwolił, aby On boleśnie cierpiał i haniebnie umarł na krzyżu na zadośćuczynienie za grzechy ludzkości. Jezus Chrystus, który czynił tylko dobro, uzdrawiał na duszy i ciele, wprowadzał pokój miedzy ludźmi stał się mężem boleści. Dobrowolnie udręczony i wzgardzony, jak pisze prorok Izajasz. Jezus dokładnie spełnił swoją zbawczą misję i wykonał wszystko, co napisali o nim również inni prorocy. A czego już sam nie mógł wykonać, to zrobili żołnierze rzymscy, którzy nie złamali Mu kości, ale włócznią przebili Jego bok i serce, z którego wypłynęła krew i woda. Są to nieprzemijające dary dla grzeszników, które są pokarmem duchowym. Chrystus umarł raz, ale zmartwychwstał i jako prawdziwy Bóg uobecnia się nieustannie w cudzie Eucharystii. Zaprasza nas i ciągle czeka na prawdziwe nawrócenie. Czy chcesz pójść za Nim w pochodzie śpiewając hosanna, czy wolisz dołączyć do tych, co domagają się Jego śmierci, chociażby w bezbronnym dzieciątku?

Chaber

Historia rozważań