ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO – 2017.06.04.

EWANGELIA (J 20,19–23)

Jezus daje Ducha Świętego

Słowa Ewangelii według świętego Jana.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Przyszedł Jezus, stanął pośrodku, i rzekł do nich: ”Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzeki do nich: ”Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.

Komentarz

Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię - tak modlimy się słowami psalmu, modlimy się o Ducha życia, aby odnowił nasz świat. Uroczystością Zesłania Ducha Świętego kończy się okres Wielkanocny. W tym wydarzeniu Chrystus całkowicie wypełnia Swoją obietnicę i zbawienne dzieło. W tym dniu, Chrystus, przemówiwszy do uczniów słowami: "Weźmijcie Ducha Świętego", dał im nowego ducha, nowe życie, sprawił, że dokonało się w nich narodzenie nowego człowieka. Apostołowie otrzymali dar niezwykły - mocą Ducha Świętego mogli przemawiać językami wszystkich narodów, językiem zrozumiałym dla każdego. Chrystus posyła Swoich uczniów w świat, by głosili słowa Ewangelii, słowa prawdy. By tworzyły wspólnotę i łączyły chrześcijan w jeden kościół Eucharystyczny, w którym obecny jest zawsze Duch Święty, i który do dziś jest domem wszystkich wiernych.

Jak działa w nas Duch Święty? Bez Jego pomocy nikt nie może powiedzieć: "Moim Panem jest Jezus". On umacnia nas w wierze i prowadzi drogą miłości. On dokonuje przemienienia naszych serc i pomaga dojrzewać w wierze. Duch Święty, obecny w kościele, jednoczy wszystkich chrześcijan. Przez Niego Chrystus daje Kościołowi pokój i przebaczenie. Dziękujemy Ci Chryste za tak wielki dar.

Niech Duch Święty pobłogosławi nas, zgromadzonych w kościele łaską wytrwania w wierze i podtrzymuje nas w codziennym życiu.

Ola

Historia rozważań