RUCH ŚWIATŁO-ŻYCIE ARCHIDIECEZJI GDAŃSKIEJ

HISTORIA

Domowy kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Zycie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notce-Dame (END). Założycielem DK jest sługa boży ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987). W rozwoju DK ściśle współpracowała z Założycielem siostra Jadwiga Siudro RSCJ. Duchową kolebką DK jest Krościenko nad Dunajcem, gdzie w 1973 r. odbyła się pierwsza oazy rodzin, która zapoczątkowała rozwój ruchu.

CZŁONKOWIE DK

Członkami DK SA małżeństwa sakramentalne, które wspólnie (mąż i żona) angażują się w proponowaną im formację Małżeństwa włączają się do kręgów KS, aby sobie wzajemnie pomagać. „Równi usługują równym” (Humane Vitae, 26)

DUCHOWOŚĆ

DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chcę pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

DK dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:

Budowaniu jedności w małżeństwie i rodzinie służą następujące elementy formacyjne – zobowiązania:

Dzięki wprowadzeniu w życie tych elementów następuje indywidualne zbliżenie się małżonków do Boga i wzrastanie na drodze duchowości małżeńskiej.

KRĄG

Krąg tworzy 4-7 małżeństw, najlepiej z jednej parafii, pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystus – dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać w trwać przy Nim w swoim życiu codziennym. Za krąg odpowiada jedno z należących do niego małżeństw, zwane parą animatorską. Dla prawidłowej pracy kręgu niezbędna jest doktrynalna i duchowa pomoc księdza moderatora – doradcy i opiekuna duchowego. Spotkanie kręgu odbywa się raz w miesiącu w mieszkaniach poszczególnych małżeństw i składa się z następujących części.

REKOLEKCJE

Do istoty pracy formacyjnej w kręgach należy również uczestnictwo w różnego rodzaju rekolekcjach organizowanych przez DK: rekolekcjach 15-dniowych I, II, III stopnia (oazach rodzin), kilkudniowych Oazach Rekolekcyjnych Animatorów Rodzin (ORAR I i II stopnia), rekolekcjach ewangelizacyjnych i tematycznych. Rekolekcje te przeznaczone są dla małżonków wraz z dziećmi, jeśli nie ma przeszkód organizacyjnych.

O NAS

Nasz krąg w Rotmance zawiązał się w 2007 roku, w okresie wielkanocnym. Przynależymy do rejonu X w Pruszczu Gdańskim. Duchową opiekę nad naszym kręgiem sprawuje ks. Waldemar Waluk, parą prowadzącą jest Stasia i Piotr. W kręgu spotyka się pięć małżeństw z naszej parafii. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, każdego miesiąca u innej rodziny. Spotkania upływają nam przede wszystkim na wspólnej modlitwie, rozważaniu Pisma Świętego, dzieleniu się życiem i zobowiązaniami, ale także na zwykłych ludzkich rozmowach przy kawie i cieście.

Jak wyglądają spotkania naszego kręgu?

Spotykamy się zazwyczaj w niedzielę ok. godz. 16.00. każde spotkanie trwa trzy godziny. Na spotkaniu zawsze obecny jest ksiądz – nasz opiekun duchowy.

Pierwsza godzina upływa nam na dzieleniu się „życiem”, naszymi troskami, radościami, przeżyciami duchowymi. Lubimy też sobie pożartować pośmiać się. Staramy się stwarzać swobodną, rodzinną atmosferę. Rozmawiamy, pijemy kawkę lub herbatkę, zajadamy pyszne ciasto, po czym sprzątamy i przygotowujemy stół do dalszej części spotkania.

Druga cześć spotkania w kręgu to modlitwa spontaniczna i rozważanie Słowa Bożego. Po przeczytaniu przez księdza fragmentu Pisma Świętego w ciszy rozważamy, a potem dzielimy się swoją refleksją. W tym względzie pozostawiamy sobie pełną swobodę. Dzielimy się słowem według własnej potrzeby.

We następnej części spotkania omawiamy temat przygotowany przez parę prowadzącą. Staramy się, aby każde małżeństwo ustosunkowało się do omawianego zagadnienia.

Na zakończenie spotkania dzielimy się podjętymi zobowiązaniami, wynikającymi z założeń DK. Mówimy o tym, co nam się udało, albo nie udało w formowaniu naszego małżeńskiego i rodzinnego życia duchowego.

Dni Skupienia X rejonu Domowego Kościoła w Swarzewie

30 listopada- 2 grudnia 2007 r.

Swarzewo to piękna, mała, nadmorska miejscowość z uroczym molo. Jednak powodem, dla którego od kilku lat organizowane są tu listopadowe rekolekcje DK, jest miejscowe Sanktuarium Maryjne, a w nim Cudowna Figurka Matki Bożej Swarzewskiej. Z okien domu rekolekcyjnego rozciągał się wspaniały widok nie tylko na morze, ale też na Sanktuarium. Czuło się bliskość Maryi słynącej z wielu łask.

Był to pierwszy wspólny wjazd naszego rotmańskiego kręgu. Pojechaliśmy do Swarzewa całymi rodzinkami. W ciągu niespełna dwóch dni mieliśmy okazję lepiej się poznać, spotkać rodziny z innych kręgów, wdrożyć się życie wspólnoty DK naszego rejonu, wymienić doświadczeniami oraz wspólnie pomodlić się. Przeżyliśmy też nietypową zabawę andrzejkową.

Pobyt w Swarzewie był dla nas nowym doświadczeniem. Z pewnością poczuliśmy „ ducha” Oazy Rodzin, obyliśmy się z niektórymi zwyczajami wspólnoty DK. Nie obyło się też bez obowiązków. Jak to w rodzinie, pełniliśmy dyżury w kuchni i na stołówce, ale czas mijał szybko i w wesołej atmosferze.

< GALERIA ZDJĘĆ >

POZDROWIENIA I PODZIĘKOWANIA

DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW I ORGANIZATORÓW REKOLEKCJI OAZY RODZIN

W BAŃSKIEJ WYŻNEJ! (01-17.08.2008) od Doroty i Tomka :)