L I T U R G I C Z N A   S Ł U Ż B A   O Ł T A R Z A

PATRONI MINISTRANTÓW

Jan Berchmans urodził się w Diest w dzisiejszej Belgii w roku 1599. Po trzyletniej nauce u miejscowego proboszcza, który przygotował chłopców do kapłaństwa, wstąpił do kolegium jezuickiego w Mechlin; w rok później rozpoczął nowicjat. W roku 1618 odbył pieszo podróż do Rzymu, co zajęło mu dziesięć tygodni, aby kontynuować studia w kolegium rzymskim.

Jednak nie dane mu było dożyć święceń kapłańskich.  Leżąc na łożu śmierci, chwycił różaniec, krucyfiks i księgę reguł, wołając: ,,To są moje trzy skarby, posiadając je umieram szczęśliwy". Zmarł następnego dnia - 13 sierpnia 1621 roku.

Św. Stanisław Kostka urodził się 28 grudnia 1550 roku w Rostkowie pod Przasnyszem na Mazowszu. Był synem Jana kasztelana zakroczymskiego i Małgorzaty z Kryskich. W wieku 14 lat razem z bratem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu. Stanisław połączył naukę z życiem religijnym. W grudniu 1565 roku ciężko zachorował. Nagłe uzdrowienie przypisał Matce Bożej, do której miał wielkie nabożeństwo. Stanisław pragnął wstąpić do zgromadzenia jezuitów, ale nie mógł liczyć na pozwolenie rodziców. W sierpniu 1567 roku, pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. Dotarł do Dyllingi w Bawarii (ok. 650 km) i zgłosił się do św. Piotra Kanizjusza. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie św. Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 roku do nowicjatu. Swoim wzorowym życiem, duchową dojrzałością i rozmodleniem budował całe otoczenie. Mając 18 lat złożył śluby zakonne. Zmarł na malarię 14 sierpnia 1568 roku w Rzymie, w nowicjacie jezuickim. Kult zrodził się natychmiast i spontanicznie; kiedy w dwa lata później otwarto jego grób, znaleziono ciało świętego nietknięte rozkładem. Został beatyfikowany w 1670 roku przez papieża Klemensa X, a kanonizowany przez papieża Benedykta XIII w 1726 roku.

KTO TO JEST MINISTRANT???

„Ministrare” (z łaciny) znaczy „służyć”. Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo „ministrant” wskazuje szczególnie na służbę we Mszy świętej. Ministrant jest POMOCNIKIEM przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowywany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do ofiary Mszy świętej. Pomaga również po zakończeniu Mszy świętej.

Ministrant jest tym, który niesie znaki

Ministrant niesie pewne określone przedmioty, które dla liturgii są niezbędne. Są to przedmioty, które dla liturgii mają szczególnie ważne znaczenie. One mają ludziom wierzącym coś przedstawiać i wskazać na inną rzeczywistość.

Ministrant powinien sam być znakiem

Ministrant przez służenie wskazuje, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele, jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych! Pokazuje też, że „uczestniczyć w liturgii” – to  nie tylko słuchać i oglądać, ale też współdziałać i współtworzyć ją, czynnie się w nią angażując!

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA TO NIE TYLKO MINISTRANCI , ALE TEŻ

ASPIRANCI I LEKTORZY!

Jest nas w sumie ponad dwudziestu – najmłodsi to uczniowie IV klasy szkoły podstawowej, a starsi w tym roku będą zdawać maturę. Niektórzy z nas służą od 10 lat, inni od tygodnia.

Nie jesteśmy grupą świętych, ale niewątpliwie staramy się w swoim życiu – także poza kościołem – podobać się Panu Jezusowi!

Jeśli chciałbyś się włączyć do naszej wspólnoty, przyjdź i powiedz o tym Księdzu w zakrystii albo „zapukaj” na naszą zbiórkę. Lektorzy spotykają się w czwartki o godz.20.00, ministranci w soboty o godz. 10.00.

ZAPRASZAMY!!!

Nasze sprawy >>>