Zamyślenia nad Ewangelią    


 

XI NIEDZIELA ZWYKŁA - 14 czerwca 2009 r.

 

Jezus powiedział do tłumów: Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarnko w kłosie. A gdy stan zboża na to pozwala, zaraz zapuszcza się sierp, bo pora już na żniwo. Mówił jeszcze: Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane wyrasta i staje się większe od jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu. W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli [ją] rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

 /Mk 4,26-34/

  

duch

      

        Królestwo Boże jest centralnym punktem nauki Jezusa. Zapisali to Ewangeliści w Kazaniu na Górze, w przypowieściach i w opisie cudów Jezusa.
        Słowa Ewangelii według św. Marka wyraźnie wskazują na Królestwo Boże, które przychodzi wraz z Jezusem. Chrystus zachęcał ludzi do wiary, ale ich do niej nie zmuszał, jedynie namawiał do nawrócenia i przestrzegania Bożych przykazań. Poprzez przypowieści usiłował prostować błędne wyobrażenie o ziemskim królestwie i odsłonić swoim słuchaczom prawdziwe myśli Boże. Jezus nauczał w synagodze i w świątyni, w domach i na placach publicznych. Rozmawiał z ludźmi na ulicach, z kobietami i dziećmi chorymi i biednymi. Ale rozmawiał i dyskutował także z uczonymi. Bardzo ostro występował przeciw nauce faryzeuszy, a przede wszystkim ich pysze i hipokryzji.
        Przypowieści Jezusa mają nam ludziom ułatwić i zrozumieć, jaką drogą Królestwo Boże przyjdzie
do nas. Jak i maleńkie ziarno gorczyczne, które rośnie i przynosi owoc, tak Królestwo Boże rozwija się w świecie ludzi w sposób często niewidoczny i niezauważalny, ale skuteczny. Jego owoce są widoczne dla ludzi jako dobro, jako zmiana życia , nawrócenie. Chrystus zmienił fałszywe wyobrażenie o Bogu, nadał inne znaczenie Królestwu Bożemu. To królestwo ma wymiar duchowy i nie tylko Żydzi mogą do niego należeć. Mogą być w nim wszyscy , którzy mają właściwy stosunek do Boga, kierują się zasadami rządzącymi w Jego Królestwie. Ludzie współcześni Jezusowi , którzy słuchali Jego nauk i byli świadkami Jego uzdrowień czuli, że Chrystus odegra decydującą rolę w realizacji nowego świata Bożego. Ale nawet Jego uczniowie do końca nie dali się przekonać o potędze Jezusa. Dopiero po wydarzeniach wielkanocnych, pojęli całą potęgę Jego mocy poprzez największy cud ich PANA – ZMARTWYCHWSTANIE.
        Sakramenty, które są nam dane , sakrament chrztu świętego, sakrament pokuty , Eucharystia to kroki, które zbliżają nas do Królestwa Bożego, do lepszego zrozumienia Boga.

Beata

duch

PowrótDo góryHistoria<< PoprzednieNastępne >>