Niedziela Trójcy Świętej - 26.05.2013 roku

Jezus powiedział swoim uczniom: ”Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek słyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam oznajmi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego bierze i wam objawi”.

J 16,12-15

Tak jak rozwój fizyczny i intelektualny człowieka dokonuje się stopniowo i nie można ominąć czy przeskoczyć żadnego etapu rozwoju, tak  też idziemy drogą wiary stopniowo poznając Boże tajemnice. Człowiek nie może otrzymać naraz pełni poznania, gdyż nie wytrzymałby tego. Musi najpierw stać się „nowym” człowiekiem,  w przeciwnym razie spotkały go los starego worka do którego wlano by młode wino. Taka była ekonomia Bożego zbawienia najpierw wobec narodu wybranego, a następnie wobec chrześcijan. Taka jest Boża ekonomia zbawienia względem  każdego z nas.

Nad rozwojem naszej wiary czuwa Duch Święty, zarówno w odniesieniu do Kościoła jak i każdego z nas. On zapewnia, że trwamy w jednej wierze. Jeśli ktoś odchodzi od wiary Kościoła, oznacza to, że w jego duszy zagościł duch kłamstwa. Duch Święty nigdy nie prowadzi człowieka przeciw wierze Kościoła. Jest On bowiem Duchem prawdy i Duchem Chrystusa, który jest głową Kościoła.  I to dlatego też Kościół nie może zbłądzić w wierze pomimo grzeszności jego członków.

Dorek