XXVII Niedziela zwykła (odpust ku czci Św. Faustyny) - 06.10.2013 roku

Ponieważ był to dzień Przygotowania, aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat, ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem, Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała.

Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda.

Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: «Kości Jego nie będą łamane». I znowu na innym miejscu mówi Pismo: «Będą patrzeć na Tego, którego przebodli».

J 19, 31-37

Boże Miłosierdzie – jak bardzo niepojęte dla nas, ludzi, których emocje mówią: zemścij się, musisz być twardy, jeśli nie pokażesz swej władzy wejdą ci na głowę, udowodnij im, że z tobą się nie zadziera, siłą i złością osiągniesz wszystko, a inni poznają jak wiele znaczysz. Czy aby na pewno?

Dzisiejsze czytania ukazują zgoła inny przykład – Boga, który kieruje się miłością, nie nienawiścią, który mówi przez usta Ozeasza: „nie przychodzę, żeby zatracać”, a św. Paweł przykazuje, by „poznać jego miłość, przewyższającą wszelką wiedzę”. Jezus daje nam bardzo ważną życiową lekcję – lekcję przyjmowania Miłosierdzia i docenienia jego wagi. Bo oto staje przed nami Bóg-Człowiek, który ofiarowując siebie za nas – nie idealnych ludzi, a wprost przeciwnie: zadufanych w sobie, złośliwych, zachłannych, leniwych, pysznych, zazdrosnych, pałających gniewem – nie pyta co dostanie w zamian, lecz pozwala przebić swój bok, z którego wypływa krew i woda. Tak, to dobrze znany nam wszystkim obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany na życzenie Chrystusa według opisu św. Siostry Faustyny.

Patrząc na ten obraz pomyślmy: czy potrafię przyjąć i docenić Miłosierdzie Pana Boga? Jaka jest moja zdolność przebaczania drugiemu człowiekowi jego występków?

I pamiętajmy: chcesz być szczęśliwy przez chwilę – zemścij się; chcesz być szczęśliwy na zawsze – przebacz.

ks. Paweł