XXVIII Niedziela Zwykła - 10 października 2010 roku
Stało się, że Jezus zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami. Na ich widok rzekł do nich: Idźcie, pokażcie się kapłanom. A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec. Do niego zaś rzekł: Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła. Łk 17, 11-19. |
Trędowaty człowiek w czasach ewangelicznych żył poza normalną społecznością. Jedyną jego pociechą było to, że mógł przebywać z innymi trędowatymi. Dlatego na skraju wioski z odpowiedniej odległości dziesięciu trędowatych prosiło o litość Jezusa. Jezus nie mówi wprost, że ich uzdrawia, ale kieruje ich do kapłanów. Nie wiemy, co sobie pomyśleli. Czy wstąpiła w nich wiara i nadzieja uzdrowienia, czy tez odebrali to jako pozbycie się natrętów?
W drodze nastąpił cud uzdrowienia. Wtedy dziewięciu pewnie przyspieszyło kroku, aby jak najprędzej pokazać się kapłanom, których werdykt mógł ich ostatecznie przywrócić do pełni praw ludzi oczyszczonych. Tylko jeden z nich otworzył się z wiarą na uzdrowienie duchowe. Zrozumiał, że spotkała go ogromna łaska Boża, za którą jest winien Bogu wdzięczność. Upadł na twarz i dziękował.
Współcześnie choroba trądu prawie nie istnieje w tzw. cywilizowanych krajach. Istnieje jednak choroba trądu duchowego. Ludzie dotknięci nim sami wykluczają się poza Kościół Chrystusowy, a często uważają się za nowoczesną i postępową elitę społeczną. Cenią siebie bardzo wysoko a za posiadane dary nie dziękują Bogu. Pogardzają ludźmi prawymi i sprawiedliwymi. .Jezus chce jednak wszystkich uleczyć. Wskazuje drogę do nawrócenia i spowiedzi u kapłanów. Czy potrafimy przyjąć z wiarą dar oczyszczenia? Czy potrafimy wyrazić swoją wdzięczność?
Chaber